Predstavljanje knjige DRAGA MAMA autorice NADE MIHELČIĆ

07.12.2015.
NADA MIHELČIĆ

Naklada Ljevak
ima čast pozvati vas na predstavljanje posljednje knjige

Nade Mihelčić
Draga mama
u četvrtak, 10. prosinca 2015. u 12,00 sati
u Knjižnicama grada Zagreba,
Hrvatski centar za dječju knjigu,

Starčevićev trg 4, Zagreb.

Tom prigodom prisjetit ćemo se cjelokupnog književnog stvaralaštva nedavno preminule književnice Nade Mihelčić.

Sudjeluju:
Andrijana Kos-Lajtman
Dubravka Težak
Silvija Šesto
Ranka Javor

Ulomke iz knjige čitat će glumice Irena Tereza Prpić, Tea Šimičić i Lara Janić.
Susret moderira urednica Nives Tomašević.

Veselimo se vašem dolasku!

Za sve ostale informacije i recenzentske primjerke knjiga, slobodno se obratite na marketing@naklada-ljevak.hr

Više o knjizi pročitajte ovdje: http://www.ljevak.hr/knjige/knjiga-20306-draga-mama

NADA MIHELČIĆ
„'Ko je lijep sa 60 godina? Sa 60 godina možeš bit samo dobar i pametan il' zao i glup“

NADA O PISANJU:
„Ne postoji neko posebno vrijeme u danu ili u kalendaru kad se laćam pisanja. Pišem kad nakon poslovnih i privatnih obveza ili razonode imam vremena. Za razliku od uvriježenog mišljenja o tome kako bi se pisci trebali baviti isključivo pisanjem, smatram kako pisanje ne smije biti profesija. To je jedini način da se izbjegne očajna situacija kada danas sjedneš i moraš nešto napisati jer za dva mjeseca nećeš moći platiti režije ili ratu kredita.“

„Sebe i ne smatram piscem, nego nekim tko silno voli gledati i slušati, a tek povremeno osjeti potrebu nešto reći. Želim govoriti djeci, jer ona zaista čuju to što govorite, a i mislim kako je dobar dio književnosti namijenjene mladim čitateljima pisan možda ne toliko loše koliko neadekvatno.“

NADA O SVOJIM STRASTIMA I HOBIJIMA:

„Bila sam neobuzdana, puna života. S četrnaest godina sam završila alpinistički tečaj u Planinarskom društvu sveučilišta "Velebit", s petnaest sam se popela na Mt. Blanc, sa šesnaest sam ronila s bocama s kisikom... Istovremeno sam bila član zagrebačke zvjezdarnice i skupljala sličice Životinjskog carstva, sanjala sam o pravom "filmskom" poljupcu s dečkom, ali i maltretirala stariju sestru tražeći da sa mnom do besvijesti igra "Čovječe ne ljuti se" i uopće pokazivala kako se bez problema može spajati ono što je prema prosudbi odraslih nespojivo.“

NADA O ČITANJU:

„Čitala sam mnogo. Bila sam pravi stroj za gutanje knjiga i lakše mi je navesti koje nisam htjela čitati nego one koje sam gutala. Nisam voljela samo one knjige iz obvezne školske lektire. Jer dok sam dragovoljno čitajući Hemingwaya i ostale iz te škvadre, putovala svijetom iz avanture u avanturu, lektira me je gurala u neke opskurne ambijente i među likove koji mi se, gotovo bez iznimke, nisu dopadali. To me činilo duboko nesretnom, jer sam se osjećala kao laboratorijski štakor ubačen u labirint: ili ću dospjeti točno tamo gdje me oni žele vidjeti, ili ću lupati glavom o zid sve dok ne popustim. Sve drugo sam čitala s onom mojom nadaleko poznatom "proturječnošću", istovremeno čitajući knjige o Divljem zapadu Karla Maya zaljubila sam se preko ušiju u Jesenjina, postupno upoznavala Ameriku vođena simpatičnim lijenčinama Johna Steinbacka, W. Faulknera, i meni zanimljivim djelima T. Dreissera, po dvadeset puta čitala cijeli opus Remarka, a nešto kasnije me je J. P. Sartre vodio u posve nepoznato, P. Back me vodila u Kinu, Tagora u Indiju, a A. Camus me odveo do sjeverne Afrike i do mene same... Mogla bih nabrojiti još mnoge, no važnije je reći kako sam u tinejdžerskim godinama pročitala sve knjige poezije koje su mi došle pod ruku i posve dragovoljno učila napamet stotinjak pjesama. Najdraže? Mislim kako mi je tada bila najdraža cijela francuska ekipa na čelu s J. Prevertom.“