Hrvatska krijesnica 7

Hrvatska krijesnica: udžbenik hrvatskog jezika za 7. razred osnovne škole NAPOMENA: Metodički priručnici i dodatni sadržaj za učitelje nalazi se na dnu stranice! Cijena: 68.00 kn Kupi Prelistaj
Hrvatska krijesnica: radna bilježnica za 7. razred osnovne škole Marijana Bašić, Mirjana Jukić, Slavica Kovač Cijena: 49.00 kn Kupi
Hrvatska krijesnica: priručnik za učitelje hrvatskoga jezika u 7. razredu osnovne škole NAPOMENA: Metodički priručnici i dodatni sadržaj za učitelje nalazi se na dnu stranice!
Hrvatska krijesnica: zbirka zadataka za 7. razred osnovne škole Andrea Bosanac, Vesna Dresto Cijena: 53.00 kn Kupi
Hrvatska krijesnica: radna bilježnica za dopunski i individualizirani rad iz hrvatskog jezika za 7. razred osnovne škole Vesna Dunatov, Anita Petrić Cijena: 67.00 kn Kupi
Hrvatska krijesnica: Ispiti znanja za 7. razred osnovne škole
Hrvatska krijesnica: Ispiti znanja za individualizirani rad za 7. razred osnovne škole Vesna Dunatov, Anita Petrić
HRVATSKA KRIJESNICA 7: testovi za dodatni rad iz hrv. jezika za 7. razred Martina Tunuković, Ladislava Vidović Cijena: 60.00 kn
Hrvatska krijesnica - Ponavljalica Slavica Kovač, Mirjana Jukić, Cijena: 40.00 kn Kupi Prelistaj
Hrvatska krijesnica 7 - Interaktivni CD
Hrvatska krijesnica - Plakati
Hrvatska krijesnica 7

Draga sedmašice! Dragi sedmašu!

Voljeti svoj jezik znači dobro ga poznavati.

Ljerka Car-Matutinović izrekla je to ovako:
»Meni hrvatski jezik znači: ljepotu i slatkoću riječi, dom, dostojanstvo, strpljivost, ljubav. To i još druge lijepe riječi hrvatskoga jezika koji je srž našega opstanka. Jedino sam njime mogla izreći žudnju da moj hrvatski dom poslije tjeskobnih iskustava postane svoj i nedodirljiv.«

A da je to doista tako, saznat ćeš kad proučiš kako su se velikani hrvatskoga narodnog preporoda borili za naš jezik. Pola tajni i nepoznanica našega dragog jezika otkrili smo zajedno u petome i šestome razredu. Pred nama je novi put. U sedmome ćeš razredu zaokružiti znanje o zamjenicama. Budući da sada znaš vrste riječi, vrijeme je da naučiš kako ih pravilno naglašavati i izgovarati.
Osvijetlit ću ti put u svijet rečenica. Naučit ćeš kakvih sve vrsta rečenica ima, kako se one pravilno pišu. Zajedno ćemo proučavati kakvi su odnosi među riječima, kako se može sporazumijevati, kako pripovijedati, kako se pišu bilješke i natuknice, vijesti i komentari. A kad sve to naučiš, moći ćeš napisati autobiografiju − vlastiti životopis.

O meni su pisali mnogi pjesnici. Među njima i Agata Truhelka, bosanskohercegovačka književnica za djecu. Pročitaš li pjesmu, još ćemo se bolje upoznati.

Krijesnice

Krijesnice, upalite svijeće
Da vidimo spava li cvijeće!
Ruža na visokom stručku,
Na zelenom jastučku,
Umorna ruža sniva.
No što se s klinčićem zbiva?
On goste po noći prima
U porfirnim* dvorovima.
Pred njim se leptir njiše,
Medene kapljice siše,
A klinčić miriše, miriše.

* porfir – vulkanska ruda s krupnim kristalima.

Godišnji plan i program - 7. razred Preuzmi (doc - 253.50KB ) Izvedbeni plan i program - 7. razred Preuzmi (docx - 79.97KB )
Uvodna riječ Preuzmi (docx - 14.84KB ) Priručnik Hrvatska krijesnica 7 Preuzmi (zip - 2.46MB )