Hrvatska krijesnica 8

Hrvatska krijesnica: udžbenik hrvatskog jezika za 8. razred osnovne škole NAPOMENA: Metodički priručnici i dodatni sadržaj za učitelje nalazi se na dnu stranice! Cijena: 68.00 kn Kupi
Hrvatska krijesnica: radna bilježnica za 8. razred osnovne škole Marijana Bašić, Mirjana Jukić, Meri Juričev Dumpavlov, Slavica Kovač Cijena: 49.00 kn Kupi
Hrvatska krijesnica: priručnik za učitelje hrvatskoga jezika u 8. razredu osnovne škole NAPOMENA: Metodički priručnici i dodatni sadržaj za učitelje nalazi se na dnu stranice!
Hrvatska krijesnica: zbirka zadataka za 8. razred osnovne škole Andrea Bosanac, Vesna Dresto Cijena: 51.00 kn Kupi
Hrvatska krijesnica: radna bilježnica za dopunski i individualizirani rad iz hrvatskog jezika za 8. razred osnovne škole Vesna Dunatov, Anita Petrić Cijena: 67.00 kn Kupi
Hrvatska krijesnica: Ispiti znanja za individualizirani rad za 8. razred osnovne škole Vesna Dunatov, Anita Petrić
Hrvatska krijesnica: Ispiti znanja za 8. razred osnovne škole
Hrvatska krijesnica - Ponavljalica Slavica Kovač, Mirjana Jukić, Cijena: 40.00 kn Kupi Prelistaj
Hrvatska krijesnica 8 - Interaktivni CD
HRVATSKA KRIJESNICA 8: testovi za dodatni rad iz hrv. jezika za 8. razred Martina Tunuković, Ladislava Vidović Cijena: 80.00 kn
Hrvatska krijesnica - Plakati
Hrvatska krijesnica 8

Draga osmašice! Dragi osmašu!

Na početku si završnoga razreda svojega osmogodišnjeg školovanja. Ako si slijedila/slijedio moju svjetlost, saznala/saznao si mnoge tajne i nepoznanice našega lijepog jezika.

Saznala/saznao si kako se naš narod od postanka borio za opstojnost svojega jezika. Tomu su pridonijeli mnogi pisci i jezikoslovci koji ne posustaju ni u 20. st. Do devedesetih godina 20. stoljeća pišu velik broj priručnika (gramatika, pravopisa, rječnika, savjetnika) u kojima potvrđuju povijesne, kulturne i unutarjezične osobitosti hrvatskoga književnog jezika. Taj je smjer nastavljen i u samostalnoj Republici Hrvatskoj.

Pitaš se kakav je tvoj doprinos?
Za početak rabi lijepe riječi svojega jezika, a ne anglizme poput super, OK, cool, frend… Piši i govori književnim i zavičajnim govorom »jer jezik je produkt naše zemlje kao mi, kao savski šljunak ili bjelolist i pjenišnik hrvatske Alpe. Hrvatski jezik je proizvod odnošaja Hrvata prema Hrvatskoj, prema prirodi, prema polju, gori šumi i zraku, prema našim cvjetićima… i zato naš jezik ima sve posebne boje, zvukove, oblike i osobine naše zemlje; buran kao senjska bura, mekan kao dvojnice, zanijet kao procvjetala grana ružmarina, tužan kao kraška pustolina, veseo kao tambura i dubok kao mrak naših šuma i tragika našeg mora.« (A. G. Matoš)

U osmome ćeš razredu učiti o glasovima i glasovnim promjenama koje nastaju u tvorbi riječi. Zaokružit ćeš usvojeno znanje o rečenici, naučiti kojim se stilovima možeš služiti u izražavanju, kako napisati svoj životopis, kako o određenoj temi na kulturan način raspravljati, kako iznositi svoja stajališta i razmišljanja, te kako u sebi otkrivati pozitivno.

Poneseš li sve naučeno sa sobom u srednju školu, bit će to svjetiljčica koja će osvjetljavati tvoj daljnji put. Sada ti ne darujem pjesmu o sebi nego stihove Vesne Parun o pjesniku. I on ima svjetiljčicu.

Pjesnik

Imam teku
i olovku.
Svjetiljčicu