Hrvatska čitanka

Drage učenice, dragi učenici,

poštovani roditelji, učiteljice i učitelji!

Svaka naša Hrvatska čitanka od V. do VIII. razreda osnovne škole donosi odabrana književna djela kao temeljne sadržaje procesa u nastavi hrvatskoga jezika i književnosti.

Namjera nam je da izabrani sadržaji pobude želju za znanjem, za otkrivanjem novih svjetova, da omoguće samostalni istraživački  učenički rad na području književnosti, jezika, jezičnog izražavanja, medijske kulture – i tako pridonesu u oblikovanju vlastitoga uma, srca i duha – vlastite osobnosti svakog učenika.

Svaka Hrvatska čitanka od V. do VIII. razreda, uz odabrane tekstove, donosi sljedeće sastavnice:

-         motivacijski tekst

-         manje poznate riječi

-         ponovi i utvrdi

-         ključni pojam / pojmovi

-         razgovarajmo o tekstu

-         za samostalan rad

-         za one koji žele više

-         prijedlog za istraživanje.

Navedene sastavnice motiviraju za rad i potiču samostalne ili skupne stvaralačke i istrazivačke djelatnosti.

Ističemo osnovne prednosti Hrvatske čitanke 5. – 8. razreda osnovne škole:

• Komunikativnost: motiviranost za upoznavanje komunikacijskih, umjetničkih i estetskih mogućnosti hrvatskoga jezika te književnosti, u skladu s nastavnim programom
  • Kulturna utemeljenost: kulturološki pristup nastavi književnosti i njezinim vezama s ostalim umjetnostima i medijima
  • Identitet: pisci i djela usmjereni na njegovanje i razvoj hrvatskog nacionalnog identiteta, pripadnosti europskom kulturnom krugu i svjetskim književnim dostignućima
  • Odgojna usmjerenost: izborom tekstova potiče se usvajanje općih ljudskih vrijednosti slobode, rodoljublja, demokracije i ravnopravnosti
  • Primjerenost: primjerenost tekstova učenicima različitih interesa i mogućnosti, čemu je prilagođen ukupan metodički instrumentarij i struktura udžbenika
  • Praktičnost: izvedbena metodička oblikovanost usmjerena je na aktivnu uključenost učenika i uspjeh učitelja u poučavanju književnosti i njezine uloge u kvaliteti života.

Želimo vam uspješno svakodnevno druženje s Hrvatskom čitankom!

Autori

Plan i program za Hrvatski jezik (.doc + .pdf) Preuzmi (zip - 1.02MB ) Priručnik Hrvatska čitanka 5 Preuzmi (zip - 19.27MB )
Priručnik Hrvatska čitanka 6 Preuzmi (zip - 36.29MB ) Priručnik Hrvatska čitanka 7 Preuzmi (zip - 24.37MB )
Priručnik Hrvatska čitanka 8 Preuzmi (zip - 18.06MB ) Priručnik Hrvatska krijesnica 5 Preuzmi (zip - 5.95MB )