Pravopisne razglednice

NAPOMENA: Sadržaj za preuzimanje se nalazi na dnu stranice!

Cijenjene učiteljice i učitelji,

pred Vama su Pravopisne razglednice (Power point prezentacije) namijenjene obradi, ponavljanju i uvježbavanju pravopisnih sadržaja vezanih uz pisanje velikoga slova u imenima.

Pomoću njih pruža vam se mogućnost da s učenicima prošećete Zagrebom, Osijekom, Zadrom i Dubrovnikom, predočite im povijesne i kulturne znamenitosti i na primjerima ulica, trgova, gradskih četvrti, ustanova, kao i poznatih stanovnika navedenih gradova, pokažete kako primjena jezičnih pravila izgleda u praksi.

Komplet obuhvaća četiri Power point prezentacije koje je moguće koristiti od 5. do 8. razreda. Uz prezentacije dolaze Tablice za praćenje i bilježenje, posebno za svaki razred. U tablice učenici unose upravo one sadržaje vezane uz pisanje velikoga slova u imenima koja uče u pojedinome razredu.

Prije gledanja pojedine Pravopisne razglednice, predlažemo da s učenicima popričate o onome što već znaju o pojedinome gradu. Nakon najave nastavne jedinice svakome učeniku podijelite Tablicu za praćenje i uputite ih da u nju bilježe (tijekom gledanja) ona imena koja su predviđena za obradu u pojedinome razredu. Nakon gledanja prezentacije i uvidom u Tablice lako će sami zaključiti kako valja pisati veliko slovo u pojedinim imenima.

Da bi zapamtili najvažnije podatke vezane uz spomenute gradove, predlažemo da ispune listić s najvažnijim podatcima o svakome od navedenih gradova.

Uz svaku pravopisnu razglednicu priložene su i Pravopisne vježbe koje prate zanimljivosti vezane uz pojedini grad. Možete ih koristiti za ponavljanje, uvježbavanje ili provjeravanje znanja učenika. Svaku od njih možete umnožiti i podijeliti učenicima ili im je prezentirati pomoću računala i projektora jer su ponuđene i u takvom obliku.

Voljeli bismo da svoja iskustva i prijedloge podijelite s nam! Šaljite nam ih na mail:

skole@naklada-ljevak.hr

Pravopisne razglednice - Zagreb Preuzmi (ppt - 4.29MB ) Pravopisne razglednice - Zadar Preuzmi (jpg - 170.23KB )
Pravopisne razglednice - Osijek Preuzmi (ppt - 10.70MB ) Pravopisne razglednice - Dubrovnik Preuzmi (ppt - 10.82MB )